•  

Pozycje karmienia piersią

fotosister.eu_IMG_2241

 

Pozycja do karmienia piersią – Siedząca spod pachy (futbolowa)
Dziecko leży na poduszce, zwrócone brzuszkiem do twojego boku, a jego nóżki znajdują się pod pachą. Dłonią podtrzymuj mu główkę i kark, a przedramieniem – plecy

 

Kiedy najlepiej stosować pozycję siedzącą spod pachy?
Idealna, eśli masz bliźniaki (w ten sposób jednocześnie uda ci się nakarmić obydwu). Taka pozycja szczególnie przydaje się, jeśli maluszek nie chce pić z jednej piersi, np. lewej. Może się tak zdarzyć, gdy mniej pewnie podtrzymujesz go lewą ręką. Dzięki tej pozycji nakarmisz smyka także z tej „nielubianej” przez niego piersi

 

Pozycja do karmienia piersią – Siedząca krzyżowa
Usiądź wygodnie, z wyprostowanymi, koniecznie podpartymi plecami. Stopy oprzyj o podłogę lub podnóżek. Pozycja krzyżowa od klasycznej różni się tym, że dziecko nie leży w zgięciu twojego łokcia, tylko na poduszce, opierając się na twoim przedramieniu. Ty zaś ręką podtrzymujesz mu główkę.

 

Kiedy najlepiej stosować pozycję siedzącą krzyżową?
Wielu mamom bardziej odpowiada pozycja krzyżowa niż klasyczna. Jest ona również bardzo wygodna. A przydaje się szczególnie wtedy, jeśli niemowlę jest niespokojne; możesz go wówczas lekko podtrzymać ręką.

 

Pozycja do karmienia piersią – Leżąca na plecach
Połóż się na plecach, a dziecko ułóż na sobie, na brzuszku. Z boku podtrzymaj je ramieniem i ewentualnie podeprzyj poduszką tak, by główka dziecka znajdowała się na wysokości piersi.

 

Kiedy najlepiej stosować pozycję leżącą na plecach?
Pozycja leżąca na plecach jest idealna po cięciu cesarskim (inaczej trudno będzie ci się wtedy ułożyć). Jeśli twojemu dziecku po karmieniu często się odbija, to też warto w takiej pozycji podawać mu pierś. Mleko wolniej wypływa, niemowlę spokojniej je pije, więc nie połyka powietrza, które potem jest przyczyną kolki.

 

Pozycja do karmienia piersią – Leżąca na boku
Połóż się na boku, a pod głowę i za plecy podłóż sobie poduszki. Niemowlę ułóż przy sobie (brzuszek do brzuszka), też na poduszce, ale niezbyt miękkiej, by dziecko się w niej nie zapadało. Jego główkę oprzyj o zgięcie swojego łokcia (ale nie odchylaj jej do tyłu), a plecki podeprzyj przedramieniem.

 

Kiedy najlepiej stosować pozycję leżącą na boku?
W takiej pozycji będzie ci wygodnie karmić noworodka po porodzie (przy siedzeniu może cię boleć krocze). Jest ona też idealna w nocy (będziesz mogła się jednocześnie zdrzemnąć).

 

Pozycja do karmienia piersią – Klasyczna siedząca
Usiądź w wygodnym fotelu lub na miękkim krześle. Plecy powinnaś mieć wyprostowane i podparte. Nogi oprzyj na podłodze lub podnóżku. Połóż na kolanach małe poduszki lub zrolowany koc, by nie bolała cię ręka, gdy będziesz podtrzymywać dziecko. Przytul go brzuszkiem do brzucha. Główkę oprzyj na zgięciu swojego łokcia, przedramieniem podeprzyj plecy, zaś dłonią – pupę.

IMG_1026 IMG_1023

 

 

 

 

 

Kiedy najlepiej stosować pozycję klasyczną siedzącą?
Niemal zawsze. W tej pozycji będzie ci bardzo wygodnie karmić dziecko.

 

Blog